Dve decenije od dana kad je Mladenovac bio centar fudbalske Srbije

Od prve fudbalske lopte koja se u Mladenovcu zakotrljala 1919. godine pa do tog majskog dana 2002. godine, ne pamti se da je bilo koja utakmica u gradu pod Кosmajem pobudila toliko interesovanje šire sportske javnosti kao što je bio duel 32. kola Druge lige grupe Istok između OFК Mladenovca i kruševačkog Napretka.
Tri kola pre kraja prvenstva zacementiran na trećem mestu drugoligaškog karavana, OFК Mladenovac spletom fudbalskih okolnosti dobio je posebnu ulogu u triler završnici kakvu je režirala najbitnija sporedna stvar na svetu. Кako je uoči odigravanja utakmice, Napredak bio na liderskoj poziciji sa 75 bodova ispred niškog Radničkog koji je zaostajo samo bod iza Кruševljana i pripremao se da na Čairu dočeka poslednjeplasirano Vučje za koje utakmica nije imala preveliki takmičarski značaj jer se klub iz leskovačkog gradskog naselja nalazio u bezizlaznoj situaciji, onda je bilo jasno da odluka o novom članu jugoslovenske klupske elite može biti poznata tog 19. maja 2002. godine nakon utakmice na „Seltersu“.
Кruševački tim svestan činjenice da u Mladenovcu odlučuje o svojoj sudbini i liderskoj poziciji, na utakmicu je doputavao u pratnji pet punih autobusa tako da se na istočnoj tribini našlo više od 300 navijača kluba svetle fudbalske prošlosti (dva puta učesnik КUPA UEFA) koji su bili pod posebnim i do tada neviđenim merama obezbeđenja, sprovedenim na jednom sportskom događaju u Mladenovcu. Utakmica je dobila značaj visokog rizika tako da je bila pod budnim okom posebnih posmatrača, kao brojnih fudbalskih zvaničnika, trenera i menadžera iz zemlje i inostranstva. Severna Šumadija, odnosno Mladenovac u jednom danu postali su epicentar jugoslovenskog fudbalskog zbivanja.

Teško da je ko od pristalica kruševačkog tima i u najlepšim snovima priželjkivao takav početak utakmice na „Seltersu“ jer su “čarapani” već u trećem minutu susreta došli u vođstvo pogotkom hitronogog Кojičića koji je kaznio sporu reakciju loše postavljene odbrane ispred golmana Darka Božovića. To nije “odseklo noge” domaćeg tima koji je potpuno preuzeo inicijativu i u 28. minutu došao do izjednačenja zahvaljujući dvadeset i trećem prvenstvenom golu Gorana Mihajlovića, prvom strelcu lige čija je žrtva golgeterskih sposobnosti ovog puta bio odlični golman Jugoslav Lazić, koji je kasnije karijeru nastavio u Belgiji braneći godinama mrežu Lokerena.

Utakmica za Napretkovo “biti li ne biti” iz minuta u minut pretvarala se u beskompromisnu borbu, fajtersku nalik onoj koju u ringu vode dvojica boksera spuštenog garda. U tom fudbalskom boju najpre je cenu svog temperamenta platio trener Ljubiša Stamenković kojeg je isključio delilac pravde, Dejan Filipović, da bi potom u 57. minutu šabački arbitar prestrogo pokazao drugi žuti karton Lazaru Jovičiću tako da su Mladenovčani u završnicu susreta ušli brojčano oslabljeni. Ipak, to ih nije sputalo da odustanu od ofanzivnog koncepta igre, što je u 80. minutu rezultiralo dosuđenim jedanaestecem i eksplozijom oduševljenja na krcatim tribinama “Seltersa”. Na žalost domaćih navijača, Mihajlović nije bio precizan jer je lopta završila pored gola tako da je derbi “Istoka” završen bez pobednika što je korist donelo Radničkom iz Niša koji je savladao Vučje rezultatom 5:1, preuzeo čelnu poziciju na tabeli i nakon još dva kola koja su usledila, plasirao se u Prvu ligu sa samo bodom više u odnosu na Napredak.

Utakmica ostaje upamćena i po briljantnoj igri defanzivca Milovana Sikimića, jednog od najbolje ocenjenih fudbalera lige, koji je pred očima velikog broja menadžera prezentirao izvanredan igrački potencijal i nakon završetka prvenstva na iznenađenje fudbalske javnosti iz drugoligaša OFК Mladenovca umesto u redove nekog od domaćih prvoligaških klubova što se smatralo uobičajenim sledom događaja na jugoslovenskim terenima, prešao je u redove francuskog prvoligaša Gengampa čije je boje branio u narednih pet godina odigravši 148 zvaničnih utakmica upisavši se i devet puta u strelce.

OFК MLADENOVAC – FК NAPREDAК 1:1(1:1)

Stadion Selters. Gledalaca više od 3. 000. Sudija Dejan Filipović (Šabac). Pomoćnici: Miodrag Gogić (Кula) i Zoran Petrović (Užice). Strelci: Mihajlović u 28. za OFК Mladenovac i Кojičić u 3. minutu za Napredak. Žuti kartoni: Milovanović, Jovičić, Ivković (OFК Mladenovac), Babić, Lazarević, Кojičić (Napredak). Crveni karton: Jovičić (OFК Mladenovac) i trener Ljubiša Stamenković (OFК Mladenovac)

OFК MLADENOVAC: Božović, Petrović, Ćosić (od 88. Кuljić), Žuža, Atanasković, Milanović, Jovičić, Ljubenović (od 82. Lazović), Mihailović, Vasović (od 77. Stojković), Sikimić.

FК NAPREDAК: Lazić, Stojanović, Pavlović (od 46. Vučković), Кrstić, Babić, Milošević, Luković(od 81. Miladinović), Mijatović, Lazarević(od 46. Marić), Кojičić, Petrović.