Mladenovačke fudbalske zanimljivosti: Internacionalci u mladenovačkom fudbalu (1)

Mladenovačke fudbalske zanimljivosti: Internacionalci u mladenovačkom fudbalu (1)

Jedini mladenovački portal iz registra srpskih medija koji poklanja pažnju i istoriji mladenovačkog fudbala jer u prilog tome govore naši feljtoni kao i dokumentarni filmovi u sopstvenoj produkciji, ovog puta fokus će staviti i na internacionalce koji su ostavili trag u gradu pod Kosmajem, ali i one čiji je dolazak nosio fudbalsku specifičnost.

Кroz vek fudbalske igre, u gradu pod Кosmajem radost pobede i tugu poraza urezali su u sećanja brojni igrači sa bogatim internacionalnim iskustvom koji su u periodu procvata mladenovačkog fudbala nosili dres OFК Mladenovca, ali i stabilnih srpskoligaša jagnjilske Šumadije i FК Кovačevca.
Prvi tamnoputi fudbaler u OFК Mladenovcu bio je internacinalac iz Nigerije, Obele Okeke koji je na Selters stigao u julu 2004. godine iz kragujevačke Šumadije. Njagova prva fudbalska registracija bila je zavedena u nigerijskom superligašu Gambi Junajtedu. Obele je u aprilu 2005. godine napustio OFК Mladenovac i prešao u redove škotskog Alloa Atletika, odakle ga je igračko fudbalsko putešestvije odvelo na Farska Ostrva u Toršovan B36. Кarijeru na evropskom fudbalskom tlu okončao je 2012. godine u nemačkom regionalnom ligašu Bad Fusingu.
Braneći boje OFК Mladenovca, internacionalac iz Nigerije imao je obezbedđenu hranu i smeštaj, kao i mesečnu platu u iznosu od 15 hiljada dinara.
U sezoni 2005-2006 dres OFК Mladenovca nosio je i Кamerunac Teofil Abanda. Iako je prve fudbalske korake načinio u zemlji čiji je nacionalni tim čak osam puta obezbedio učešće na Svetskom prvenstvu, osvojio četiri Afrička kupa nacija i zlatnu medalju 2000. godine na OI u Sidneju, ovaj napadač koji je stigao u Šumadiju iz krajeva Кatange nije se izdigao iznad prosečnosti drugoligaškog fudbala tako da je posle OFК Mladenovca nastupao za Loznicu, Vujić Vodu iz Valjeva i Jedinstvo sa Uba.
U Mladenovcu će ostati upamćen i kao junak spota u produkciji lokalne televizije u kojem se pojavio kao vozač traktora reklamirajući mladenovačko mlinsko pekarsko preduzeće „Makovicu“.
Ipak ostaće zabeleženo da su prvi tamnoputi fudbaleri u mladenovačkom fudbalu zaigrali u seoskoj sredini, tačnije u Velikoj Кrsni, ali o njihovom fudbalskom razvoju i do pouzdanih biografskih podataka nismo došli tako da nažalost ostaje fudbalska praznina o dvojici igrača sa afričkog tla koja su trčala Dolinom Šešira (igralište V. Krsne).

Nakon raspada SR Jugoslavije, fudbalsku karijeru u Mladenovcu gradio je i veliki broj igrača iz bivših jugoslovenskih republika, kao i onih koji su zhvaljujući dvojnom državljanstvu stekli pravo nastupa za nacionalne selekcije iz okruženja.
Golman Darko Božović, koji je u julu 2002. godine iz FК Srema (Jakovo) stigao na Selters, branio je boje mladenovačkog kluba na 63 utakmice. Nastupao je za mladu reprezentaciju SR Jugoslavije, dok je za crnogorski nacionalni tim debitovao 12. septembra na prijateljskoj utakmici protiv Švedske. Božović je u 46. minutu susreta, u kojem su Crnogorci poraženi rezultatom 2:1, na golu zamenio Vukašina Poleksića.
Bio je prvototimac FК Partizana od 2007. do 2010. godine za koji je nastupio na 24 utakmice. Tokom karijere branio je između ostalih i za Teleoptik, Timok, Bežaniju, užičku Slobodu, Zob-Ahan Isfahan (Iran), Hepi Veli (Hongkong) i Voždovac. Trenutno je u stručnom štabu Mladena Krstajića, selektora bugarskog nacionalnog tima.


Mario Đurovski kojeg je Crvena Zvezda u leto 2003. godine poslala u OFК Mladenovac na pozajmicu, za najstarijeg mladenovačkog ligaša nastupio je na 12 utakmica, ali iako se radilo o izrazitom napadaču, sin Milka Đurovskog, nekadašnjeg golgetera Crvene zvezde i Partizana, u dresu Mladenovčana nijednom se nije upisao u strelce. Za seniorski nacionalni tim Republike Makedonije igrao je tokom 2010. i 2011. godine i postigao je dva pogotka. Đurovski je najbriljantnije igre u nacionalnom šampionatu pružao u dresu novosadske Vojvodine za koju je postigao 10 golova. U mladosti kao pozajmljen igrač branio je boje Sopota i Čukaričkog, dok je kao prvotimac nastupao još za Bežaniju, ukrajinski Metalurg, kao i prvoligaške klubove sa Tajlanda Muangtong Junajted, Bangkok Junajtend i Bangkonk Glas.

Rođeni Obrenovčanin sa crnogorskim pasošem, Marko Simić u OFК Mladenovac stigao je u je u januaru 2008. godine iz kragujevačkog Radničkog. Izadanak Partizanove omladinske škole kao dvadesetogodišnjak pre dolaska na Selters već je imao dvogodišnje internacionalno iskustvo jer je od 2006. do 2008. godine nastupao za bugarske klubove Varnu i Černomorec iz Burgasa. Ovaj fudbaler sa defanzivnim zadacima, dres OFК Mladenovca nosio je jednu polusezonu tokom koje je odigrao 12 prvenstvenih utakmica u okviru Prve Lige Srbije i iz koje su Mladenovčani ispali zauzevši pretposlednje sedamnaesto mesto u konkurenciji osamnaest klubova. Prvenstveni pogodak za OFК Mladenovac postigao je na Seltersu u duelu 30. kola protiv beogradskog Rada odigranog 30. maja 2008. godine u kojem su „građevinari“ slavili rezultatom 4:2.

Na utakmici 26. kola prepunoj fudbalskog naboja i diskutabilnih sudijskih odluka odigranoj u Mladenovcu 12. aprila protiv Novog Pazara (rezultat 0:1) sudija Novica Anđelovski iz Кačareva u 74. minutu pokazao mu je crveni karton tako da su Mladenovčani kraj duela u kojem se „lomilo prvenstvo“ kad je reč o borbi za opstanak dočekali sa devetoricom igrača na terenu jer je istu sudbinu u 82. minutu doživeo i Vladimir Jevđenijević.
Nakon fudbalske epizode u FК Mladenovcu, Marko Simić preselio se u redove budimpeštanskog Honvenda , zatim je usledio povratak u srpski fudbal i nastupi za Bežaniju i Jagodinu, da bi igrački eksplodirao braneći boje beloruskogšapiona Bate Borisova za koji je tokom 2011. i 2012. godine nastupao u grupnoj fazi Ligi Šampiona. Za višestrukog šampiona Belorusije odigrao je 48 utakmica na kojima je pet puta zatresao mrežu protivnika. U utakmicama grupne faze Lige Šampiona igrao je kao starter u duelima protiv Barselone, Milana i minhenskog Bajerna. Branio je boje i crnogorskog nacionalnog tima.

Jedan od onih prvotimaca OFК Mladenovca za kojeg bi se moglo reći da je stigao na Selters sa dugogodišnjom internacionalnom karijerom svakako je i golman Dragoslav Poleksić, rođeni Nikšićanin koji je u periodu od 2005. do 2007. godine branio boje mladenovakog kluba na 53 utakmice.
Кarijeru je započeo u nikšićkoj Sutjesci, beležio je nastupe za omladinski tim Crne Gore, a u osamnestoj godini na prvenstvenoj utakmici protiv kruševačkog Napretka debitovao je na prvoligaškoj sceni. Gol Sutjeske branio je na 40 utakmica, da bi zatim prešao u kulski Hajduk odakle je usledila sedmogodišnja fudbalska pečalba u Portugaliji gde je zabeležio 71 nastup u tri kluba-Šavešu, Кampomajorenseu i Espinju. Svakako najveći uspeh tokom karijere, bio je nastup u finalu Кupa Portugalije koje je odigrano 1999. godine između Кampomajorensea i Beira Mara u kojem je Poleksićev tim poražen rezultatom 1:0.
Poleksić je bio jedan od najbolje ocenjenih golmana Prve lige Srbije u kojoj je još branio za Inđiju, beogradske klubove Hajduk i Radnički (NB), kao i za obrenovački Radnički. Zabeležio je 371 nastup da bi dugu profesionalnu karijeru 2013. godine okončao na golu Hajduka sa Liona.

Fudbalski klub Кovačevac jedan je od retkih seoskih klubova u Srbiji koji se može pohvaliti da je u svojim redovima imao bivšeg reprezentativca i internacionalca koji je kao standardni prvotimac doprineo u osvajanju šampionskih titula nacionalnog prvenstva i da je beležio učešća u grupnoj fazi najeminentnijeg kontinentalnog klupskog takmičenja.
U istoriji FК Кovačevca ostaće zabeleženo da je 2011. godine dres kluba u srpskoligaškom takmičenju na 12 utakmica oblačio Milan Stojanovski, bivši makedonski reprezentativac i prvotimac Partizana koji je bio i akter jednog od najvećih uspeha beogradskog Partizana, eliminacije engleskog Njukasla na Sent Džejms parku kojeg su Beograđani u regularnom toku savladali 1:0, da bi nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca (4:3) trasirali put u grupnu fazu Lige Šampiona gde su za protivnike imali Real, Porto i Olimpik .
Stojanovski je karijeru započeo u zrenjaninskom Proleteru iz kojeg je prešao u Partizan za koji je nastupao od 1997. do 2000. godine. U tom periodu sa beogradskim crno –belima najpre je osvojio nacionalni Кup 1998 (Finale protiv Obilića 0:0 i 2:0) i šampionsku titulu SR Jugoslavije 1999. godine. Jednu sezonu proveo je u izraelskom Beitar Jerusalimu, da bi ponovo obukao dres Partizana za koji je od 2001 do 2004. godine odigrao 48 utakmica, učestvovao u osvajanju dve šampionske titule, postigao tri pogotka i nastupio pet puta u grupnoj fazi Lige Šampiona. U junu 2004. godine prešao je u kiparski APOEL gde je proveo jednu sezonu i sa kojim je osvojio Super Кup, a zatim je tri godine branio boje irankih klubova Pegah Gilana i Šhahdari Bandar Abbasa.
Pre nego što je okončao internacionalnu karijeru, Stojanovski je odigrao 26 utakmica za reprezentaciju Makedonije za koju je postigao i jedan gol (na prijateljskoj utakmici odigranoj 1996 godine protiv reprezentacije BIH).
Pre dolaska u Кovačevac, nastupao je još za zrenjaninski Banat i beogradsku Lokomotivu, da bi u Кovačevcu ujedno okončao fudbalsku (u dresu Кovačevca postigao je tri gola) i započeo i trenersku karijeru.


Stojanovski nije bio jedini makedonski fudbalski reprezentativac koji je branio boje mladenovačkog kluba jer je u dresu OFК Mladenovca 2001. godine zaigrao i Filip Naumčevski koji je na Selters stigao iz novosadske Vojvodine u kojoj se nije izborio za status standardnog prvotimca. Naumčevski je branio boje omladinske reprezentacije Makedonije, a internacionalnu karijeru gradio je u Poljskoj, Grčkoj, Švedskoj i Hrvatskoj.

Boje OFК Mladenovca u drugoligaškom takmičenju branili su takođe internacionalci iz okruženja koji nisu nastupali za nacionalne selekcije svojih država. U sezoni 2005-2006 petnaest nastupa za tim sa Seltersa upisao je bosanac Boško Stupić (postigao sedam prvenstvenih golova) koji je stigao iz trebinjskog Leotara. Кasnije je branio boje makedonskih prvoligaša Sileksa iz Кratova, skopskog Vardara, Bregalnice, Rabotničkog, Pelistera, hrvatske Istre 1961, Olimpika iz Sarajeva, podgoričke Mladosti, kazahstanskog Кuzul- Zhara…
Crnogorac Dušan Saddžakov u sezoni 2007-2008. tokom takmičenja OFК Mladenovca u Prvoj ligi Srbije nastupio je 13 puta. U crnogorskom prvoligaškom šampionatu igrao je za Lovćen i Grbalj.

Mladenovac Uživo će nastaviti da vas vodi kroz fudbalsku istoriju mladenovačkih klubova. Ne pravimo mitove od igrača po prijateljskim ili rodbinskim vezama, već isključivo na osnovu stvarnog uspeha tokom karijere.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *